Strukovna škola Vice Vlatković u Zadru

20.2.2023.
Zadarskim srednjoškolcima uručene nagrade Prometne Učilice.

Zapaženo je zavidno znanje koje su zadarski srednjoškolci pokazali na 5. Državnom natjecanju srednjoškolaca u poznavanju prometnih propisa pa vijest objavljenu na stranicama PU zadarske prenosimo u cijelosti:

Ministarstvo unutarnjih poslova je i ove školske godine za učenike osnovnih i srednjih škola organiziralo Državno natjecanje u poznavanju prometnih propisa, u okviru aktivnosti na realizaciji Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa u RH za period od 2021.do 2030. godine.
Natjecanje je organizirano u okviru preventivno edukativnih programa s ciljem poboljšanja ukupnog stanja prometne sigurnosti i smanjenja broja stradalih djece i mladih u prometu.

Natjecanje srednjoškolaca u poznavanju prometnih propisa je provedeno u razdoblju od 10. listopada do 18. prosinca 2022.godine, na kojem su zadarski srednjoškolci pokazali zavidno znanje, te su jučer, 17. veljače,  u Strukovnoj školi Vice Vlatković u Zadru najboljima uručene prigodne nagrade.

Radi se o projektu Prometna Učilica koji se sufinancira sredstvima Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa, a namijenjen je za učenje, poučavanje i provjeru znanja iz prometne kulture, prometnih propisa i prometnih pravila s ciljem unaprjeđenja sigurnosti prometa kod djece i mladih sudionika u prometu. Partneri u projektu su Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo znanosti i obrazovanja te uz podršku Hrvatske akademske i istraživačke mreže - CARNET.

Natjecanje se provodilo u tri kategorije i to najbolji učenik/učenica, najbolji razred i najbolje škole, a konačni rezultati objavljeni su na portalu Prometna Učilica.

Na jučerašnjoj dodijeli nagrada zadarskoj srednjoj školi nazočili su predstavnici Policijske uprave zadarske, koji su najboljim poznavateljima propisa uručili prigodne nagrade.

Foto: PU zadarska

Nicolas-Joseph Cugnot, poznati francuski inžinjer i izumitelj, je 1769. godine konstruirao prvo vozilo na parni pogon

Eksperimentirajući s radnim modelima vozila namijenjenim za prijevoz topova na parni pagon za potrebe francuske vojske, uspješno je riješio problem prijenosa snage pare preko klipa u kružno kretanje.

Vozilo je navodno težilo 2.5 tone, a prema nekim izvorima moglo se kretati brzinom od 2.25 milja na sat.