OŠ Vjenceslava Novaka Zagreb

8.3.2024.
Magdalena najbolje u školi poznaje prometne propise

Iz škole su nam dostavili fotografiju i tekst s uručenja priznanja za rezultat na 15. Državnom natjecanju u poznavanju prometnih propisa za osnovnoškolce:

Osnovna škola Vjenceslava Novaka je i ove školske godine sudjelovala u Prometnoj učilici.

Najuspješnija učenica bila je Magdalena Lovrić iz 7.b razreda pod mentorstvom profesorice Matee Štefanac.

Bravo Magdalena!

Nicolas-Joseph Cugnot, poznati francuski inžinjer i izumitelj, je 1769. godine konstruirao prvo vozilo na parni pogon

Eksperimentirajući s radnim modelima vozila namijenjenim za prijevoz topova na parni pagon za potrebe francuske vojske, uspješno je riješio problem prijenosa snage pare preko klipa u kružno kretanje.

Vozilo je navodno težilo 2.5 tone, a prema nekim izvorima moglo se kretati brzinom od 2.25 milja na sat.