Najbolji razred na izletu u Senj i Novi Vinodolski

26.6.2023.
Osnovna škola Vladimir Deščak, 7.A razred

Ovogodišnji pobjednici i najbolji razred na 14. Državnom natjecanju u poznavanju prometnih propisa su učenici 7.A iz Osnovne škole Vladimir Deščak, Novaki – Sveta Nedelja.

Učenici su za nagradu odabrali jednodnevni izlet Senj – Novi Vinodolski, a izlet je organiziran 20.06.2023.

Natjecalo se 22 učenika iz razrednog odjeljenja, a osvojili su 3.278,01 bodova. .

Za ove iznimne rezultate pored učenika valja istaknuti njihovu mentoricu – profesoricu Sadu Bašagić.

Osvrt na izlet učenika:

IZLET U SENJ I U NOVI VINODOLSKI

Na predzadnji dan u ovoj školskoj godini smo se na izlet uputili u Senj i Novi Vinodolski zbog osvojenoga prvog mjesta na Prometnoj Učilici.

Bilo nam je prekrasno, zato krenimo od početka.

Na izlet smo krenuli u 7:30 iz naše škole. Putovali smo busom u kojem se slušala sjajna glazba iz 80-ih. Za 3 sata u raspjevanom tonu smo došli do tvrđave Nehaj u Senju. Čuli smo puno toga o tvrđavi, puno više nego na stu povijesti kada smo je samo površinski obradili dok smo učili o Srednjem vijeku. Najviše mi se dojmila sama gradnja tvrđave. Tvrđavu su izgradili od crkvi na tom prostoru. Točnije od srušenog kamena od kojeg je crkva bila građena. Nakon tvrđave pješice smo se uputili u sam centar Senja, odnosno u muzej grada Senja gdje smo vidjeli puno toga, ali su izlošci bili poredani po povijesnim razdobljima. Bilo je jako poučno, a nakon Senja smo otišli putem Novog Vinodolskog.

Prvo smo obavili ručak u jednoj konobi, a zatim smo išli u obilazak grada. Prvo smo ušli u jednu crkvu u kojoj su nas časne sestre naučile jednu lijepu pjesmicu. Prošli smo pored rodne kuće Ivana Mažuranića i pored njegove biste. Nakon obilaska grada smo otišli na plažu, ali se nismo smjeli kupati. Barem smo smjeli močiti noge u moru, ali su bili neki klinci koji su nas prskali. Bili smo svi jako mokri. Nakon što smo se osušili smo ušli u bus i krenuli prema nama svima dragoj Svetoj Nedelji punoga srca i duše zbog ovog fenomenalnog izleta.

Jan Vaniček, 7.A

Prva vozačka dozvola izdana je u Francuskoj 1901. godine.

Prva vozačka dozvola u RH izdana je 1910. godine zagrebačkom trgovcu Ferdinandu Budickom.

Samo 4 godine kasnije, 1914., u Hrvatskoj vozačku dozvolu po prvi put dobiva i žena, Alma pl. Balley.