Luka Petrović je SuperStar

5.3.2024.
Xbox konzola za učenički doprinos u promicanju prometne kulture. Čestitamo!

Ovogodišnji Superstar je Luka Petrović, učenik 8.C razreda OŠ Žitnjak Zagreb te je nagrađen prvom nagradom Microsoft Xbox konzolom.

Luka je do titule Superstara došao tako što je na 15. Državnom natjecanju u poznavanju prometnih propisa za osnovnoškolce osvojio 451,80 bodova uključivši čak 77 učenika iz drugih škola.

Da podsjetimo, SuperStar nagrada dodjeljuje se najuspješnijem učeniku za doprinos u promicanju prometne kulture i poželjnog ponašanja u prometu učenika osnovnih škola putem Prometne Učilice, za vrijeme trajanja 15. Državnog natjecanja.

Bravo Luka!

Nicolas-Joseph Cugnot, poznati francuski inžinjer i izumitelj, je 1769. godine konstruirao prvo vozilo na parni pogon

Eksperimentirajući s radnim modelima vozila namijenjenim za prijevoz topova na parni pagon za potrebe francuske vojske, uspješno je riješio problem prijenosa snage pare preko klipa u kružno kretanje.

Vozilo je navodno težilo 2.5 tone, a prema nekim izvorima moglo se kretati brzinom od 2.25 milja na sat.