Završila je školska godina!

21.6.2023.
Želimo vam ugodne i sigurne ljetne praznike!

Dragi srednjoškolci,

Došli smo do kraja još jedne nevjerojatne školske godine! Uskoro ćete na zasluženi odmor, uživati u ljetnim avanturama i stvarati lijepe uspomene. No, prije nego se prepustite ljetu, želimo vas podsjetiti na važnost sigurnosti u prometu i podijeliti uzbudljive vijesti o nadolazećem događaju - 6. Državnom natjecanju u poznavanju prometnih propisa!

Prometna Učilica postala je središnje mjesto za edukaciju o prometnim propisima među srednjoškolcima diljem naše države. Kroz naše aktivnosti i natjecanja, potičemo vas da postanete svjesni, odgovorni i sigurni sudionici u prometu. Sa zadovoljstvom možemo reći da smo tijekom proteklih pet godina uspjeli educirati mnoge mlade ljude o važnosti pridržavanja prometnih propisa.

Na jesen će krenut 6. Državno natjecanje u poznavanju prometnih propisa. Natjecanje nije samo prilika za testiranje vašeg znanja, već i za stjecanje novih prijateljstava, razmjenu iskustava i pokazivanje svoje strasti za sigurno ponašanje u prometu. Kao i do sada očekuju vas zanimljiva pitanja, izazovni zadatci i prilika za suradnju s učenicima iz drugih škola. Sve to uz pregršt vrijednih nagrada i poneko iznenađenje.

Kao srednjoškolci, na pragu ste važne životne faze u kojoj će mnogi od vas postati vozači i aktivni sudionici u prometu. Stoga je ključno da razvijete svijest o sigurnosti, pridržavate se prometnih propisa i budete pažljivi na cestama. Vaše ponašanje može utjecati na sigurnost vas samih, ali i drugih sudionika u prometu.

Dok se radujete zasluženom odmoru, pozivamo vas da budete promotori prometne sigurnosti među svojim vršnjacima. Ne zaboravite da sigurnost u prometu treba biti stalna briga. Evo i par korisnih savjeta:

• Održavajte koncentraciju: Ljeto je vrijeme za opuštanje i uživanje, ali ne zaboravite zadržati visoku razinu koncentracije dok sudjelujete u prometu. Isključite mobilne telefone, ne koristite slušalice i posvetite punu pažnju vožnji, bilo da ste vozači, biciklisti ili pješaci.

• Kada vozite poštujte ograničenja brzine: Ograničenja brzine postavljena su s razlogom. Budite odgovorni vozači i prilagodite brzinu uvjetima na cestama. Pripazite na naseljena područja, igrališta i pješačke prijelaze te vožnju prilagodite uvjetima na putu.

• Nosite sigurnosni pojas: Sigurnosni pojas je najvažniji sigurnosni uređaj u vozilu. Bez obzira jeste li vozač ili putnik, uvijek se pobrinite da ste pravilno vezani sigurnosnim pojasom. To je jednostavan, ali vrlo učinkovit način da zaštitite sebe i druge u slučaju prometne nesreće.

• Budite vidljivi: Ljetne večeri mogu biti tamne, pa je važno biti što vidljiviji drugim sudionicima u prometu. Koristite reflektirajuće elemente na biciklima, nosite svijetlu odjeću i koristite svjetla na biciklima ili skuterima kako biste povećali svoju vidljivost.

• Ne vožnji pod utjecajem alkohola ili droga: Ovo je ključno pravilo za sve sudionike u prometu. Nikada ne upravljajte vozilom, biciklom ili drugim prijevoznim sredstvom pod utjecajem alkohola ili droga. Takvo stanje značajno smanjuje vaše reakcijsko vrijeme i sposobnost vožnje, čime se povećava rizik od prometne nesreće. U slučaju konzumacije alkohola, uvijek odaberite alternativni način prijevoza.

Zapamtite ove savjete i primijenjujte ih tijekom ljetnih avantura kako biste osigurali siguran i bezbrižan odmor.

Vidimo se na 6. Državnom natjecanju u prometnim propisima!

Vaš tim Prometne Učilice

Najviše prometnih nesreća događa se u srpnju i kolovozu. Dan s najvećom brojem prometnih nesreća s teškim ozljedama je subota.  Najveći broj prometnih nesreća s poginulim i teže ozlijeđenim osobama događa se upravo u ljetnim mjesecima, kad je na prometnicama najveći broj vozila i sudionika u prometu.