Pripremi se za 6. Državno natjecanje

25.9.2023.
Pozivamo profesore da Prometnu Učilicu uvrste u školski kurikul. Uskoro počinju probni ispiti.

eLearning platforma Prometna Učilica je već dugi niz godina dio operativnog plana Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa, koji ima za cilj educirati najosjetljiviju skupinu sudionika u prometu - srednjoškolce.

Kako bi podigli razinu poželjnog ponašanja i sigurnijeg sudjelovanja u prometu, Prometna Učilica organizira Državno natjecanje srednjoškolaca u poznavanju prometnih propisa, koje se održava već šestu godinu zaredom.

Natjecanje se provodi uz potporu Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva znanosti i obrazovanja, koji su prepoznali važnost preventivno edukativnih programa za poboljšanje ukupnog stanja sigurnosti cestovnog prometa i smanjenje broja stradavanja djece u prometu.

Ovogodišnje 6. Državno natjecanje za školsku godinu 2023./2024. kreće od 01.10.2023. Prije početka natjecanja, djelatnici MUP-a će u svaku školu dostaviti plakate sa svim bitnim informacijama o natjecanju.

Za najuspješnije učenike, škole i profesore mentore osigurane su brojne vrijedne i poticajne nagrade.

Kako bi se što bolje pripremili za Natjecanje i prikupili što više bodova, učenici će imati priliku rješavati nekoliko probnih ispita kako bi se u praksi upoznali s natjecanjem, s pravilima i formatom natjecanja.

S obzirom da srednjoškolci, osim onih koji pohađaju prometne i srodne škole, nemaju u nastavnim programima specijalizirane prometne predmete, od iznimnog je značaja uloga profesora u podizanju razine znanja srednjoškolaca o prometnoj kulturi i sigurnosti u prometu, posebno kada se ima na umu da je riječ o uzrastima kada dobar dio učenika dobiva mogućnost upravljanja skuterima, motociklima i automobilima.

Pozivamo i molimo sve profesore i razrednike da podrže ovaj program te da uvrste Prometnu Učilicu i edukaciju o prometnim pravilima i propisima u školski kurikul i nastavne planove, kao i da motiviraju svoje učenike da se prijave i sudjeluju u Državnom natjecanju.

Obilježeni pješački prijelaz je dio kolničke površine namijenjen za prelaženje pješaka preko kolnika.

Ako u prometu sudjeluješ kao biciklist, preko obilježenog pješačkog prijelaza moraš prijeći kao pješak, gurajući bicikl pored sebe, jer bicikl je vozilo.