Počinje nova školska godina

3.9.2023.
Oprez u prometu.

Nova školska godina

Dragi srednjoškolci, roditelji i odgojno obrazovni djelatnici želimo da vam i ova školska godina 23./24. bude uspješna i zanimljiva.

Ove godine u prvi razred srednjih škola upisalo se gotovo 40.000 učenika. Srednja škola donosi puno novih stvari, a mi smo ovdje da vas pomognemo uputiti u bitne stvari vezene uz promet koje će obilježiti ovu godinu: početak škole, sigurnost u prometu i naravno - najava super natjecanja!

Sigurnost u prometu

Da biste ostali sigurni dok se vozite ili hodate do škole, evo nekoliko osnovnih stvari koje morate znati:

Novi vozači: Ako si nedavno dobio vozačku, ne budi heroj na cesti. Pridržavaj se brzinskih ograničenja i nemoj koristiti mobitel dok voziš.

Javni prijevoz: Kada koristiš javni prijevoz, imaj na umu da su gužve i kašnjenja neizbježni.

Pješačenje i bicikliranje: Ako se krećeš pješice ili biciklom, budi siguran. Nosi svjetle i reflektirajuće stvari kako bi bio uočljiviji.

- Električni romobil spada u osobno prijevozno sredstvo i upravljanje je regulirano zakonom,

- Za vrijeme vožnje elektičnog romobila obavezno na glavi nosi zaštitnu kacigu,

- Nikada ne ulazi u vozilo kojeg vozi alkoholizirana osoba,

- Dok hodaš spremi mobitel, sigurnije je za tebe i sve druge sudionike u prometu,

- Vozila su brža nego što se čine, pa budi oprezan,

- Uvijek drži obje ruke na volanu automobila, romobila i bicikla,

- Ako si vozač električnog romobila, upamti da si dužni kretati se biciklističkom stazom ili trakom u smjeru kretanja, iznimno po pješačkoj stazi ako ne postoji biciklistička staza,

- Kada ne postoji mogućnost kretanja osobnog prijevoznog sredstava po biciklističkim ili pješačkim stazama možeš voziti cestom ako je na njoj brzina ograničena na 50 km/h i manje

Državno natjecanje

A sada, naša posebna najava - uskoro kreće 6. Državno natjecanje iz poznavanja prometnih propisa na Prometnoj Učilici! Natjecanje je prilika da iskažeš svoje znanje o prometnim pravilima i još važnije, prilika da se nadmećeš online i pokažeš tko je pravi kralj (ili kraljica) prometnih propisa!

Detalji o Natjecanju dolaze uskoro, stoga budi strpljiv i pripremi se za akciju. Ovo će biti pravi izazov, ali i sjajna prilika za učenje i natjecanje s ekipom iz cijele države.

Sretan početak školske godine, pazite na sebe u prometu i spremite se za uzbuđenje koje nam donosi natjecanje!

Najmanji udio prometnih nesreća s poginulim i teže ozlijeđenim osobama dogodio se na autocestama u iznosu od 4 % i lokalnim cestama u iznosu od 2 %