Završetak školske godine

21.6.2023.
Sigurnost u prometu i na ljetnim praznicima!

Draga djeco,

Još jedna školska godina je stigla do svog kraja, a s njom dolazi i vrijeme kada se možete opustiti, uživati u ljetnim radostima i odmoriti od školskih obveza. No, unatoč tome, želimo vas podsjetiti na nešto izuzetno važno - sigurnost u prometu. I dok se veselite dolasku ljetnih praznika, ne smijete zaboraviti koliko je bitno nastaviti paziti na prometne propise i osigurati vašu sigurnost.

Ova školska godina bila je izuzetno uspješna kada je u pitanju vaše razumijevanje prometnih propisa. Učili smo na Prometnoj Učilici o pješačkim prijelazima, semaforima, znakovima, vožnji bicikla i mnogim drugim aspektima koji su vam pomogli da postanete odgovorni i sigurni sudionici u prometu.

Najavljujemo s ponosom da će s početkom nove školske godine krenuti 15. Državno natjecanje u poznavanju prometnih propisa. Bit će to nova izvanredna prilika da pokažete svoje znanje, ali i da se družite s učenicima iz drugih škola, razmijenite iskustva i naučite nešto novo. Natjecanje će kao i do sada biti organizirano na zabavan način, uz poučne sadržaje, kvizove i ispite koje će vas dodatno educirati o važnosti sigurnosti u prometu.

Prije nego se prepustite ljetnim radostima, važno je još jednom naglasiti koliko je bitno paziti na ponašanje u prometu. Evo nekoliko savjeta:

• Cestu prelazite na pješačkim prijelazima i pratite semafore,
  • Kada vozite bicikl, nosite kacigu i ponašajte se kao vozač vozila,
  • Nikada ne pretrčavajte cestu između parkiranih vozila ili na nedozvoljenim mjestima,
  • Budite pažljivi prilikom ulaska i izlaska iz autobusa te pratite upute vozača,
  • Nikada ne razgovarajte ili koristite mobilne uređaje dok vozite bicikl ili hodate uz cestu,
  • Ako ste putnik u vozilu, uvijek koristite sigurnosni pojas i ne ometajte vozača,
  • Uvijek budite oprezni i pažljivi dok se nalazite u blizini prometne situacije.

Sjetite se da su ovi savjeti važni ne samo za vašu sigurnost, već i za sigurnost drugih sudionika u prometu. Neka ovo bude podsjetnik da uvijek pomažete u stvaranju sigurnijeg okruženja za sve.

Budite primjer drugima i pokazujte da ste odgovorni i pažljivi sudionici u prometu.

Želimo vam ugodno ljeto, ispunjeno srećom i radošću, ali uvijek imajte na umu važnost sigurnosti u prometu. Vidimo se ponovno na početku nove školske godine, spremni za novo 15. Državno natjecanje i novu avanturu u svijetu prometnih propisa.

Vaš tim Prometne Učilice

Hrvatska je među zemljama s najvećim stopom pada stradalih na cesti. U 2020. je, u usporedbi s 2019., smanjen broj prometnih nesreća s poginulima za 23,3 posto, s ozlijeđenim osobama za 20,6 posto, s materijalnom štetom za 15,2 posto. Uz to je bilo osam posto manje prometa, a 20,2 posto manje poginulih na cestama.