Počela je nova školska godina

3.9.2023.
Poseban oprez u blizini škola, 35 tisuća prvašića u prometu.

Počinje nova školska godina

Svim učenicima, roditeljima te odgojno obrazovnim djelatnicima želimo sretan i uspješan početak školske godine!

S početkom školske godine povećan je broj djece sudionika u prometu od čega i oko 35 tisuća učenika prvih razreda osnovnih škola. Prvašići od svih sudionika u prometu zahtjevaju posebnu pažnju. Stoga sve, a posebno vozače motornih vozila, pozivamo na maksimalni oprez i poštivanje prometnih propisa i ograničenja brzine u zonama škola.

Ovo je vrijeme novih početaka, prijateljstava i prilika za učenje. Uđite u školsku godinu s pozitivnim stavom i željom za novim saznanjima. Evo nekoliko savjeta kako započeti školsku godinu na pravi način:

• Postavite ciljeve: Razmislite o svojim ciljevima za ovu godinu. Što želite postići u školi? Postavljanje ciljeva pomoći će vam da budete motivirani i usmjereni prema postizanju uspjeha.

• Organizacija: Organizacija je ključna za uspjeh. Imajte redovite rasporede za učenje i zadatke te koristite planere ili digitalne alate kako biste pratili svoje obaveze.

• Pomoć i podrška: Ako imate pitanja ili se suočavate s izazovima, ne ustručavajte se potražiti pomoć od svojih nastavnika, roditelja ili prijatelja. Svi žele da uspijete!

Sigurno sudjelovanje u prometu

S obzirom na početak škole, mnogi od vas možda će biti više izloženi prometu nego u vrijeme ljetnog odmora. Sigurnost u prometu je izuzetno važna. Evo nekoliko savjeta kako biti siguran na putu do škole:

• Nosite kacigu: Ako se vozite biciklom, rolama ili skateboardom, uvijek nosite kacigu kako biste zaštitili glavu od ozljeda u slučaju nesreće.

• Pazite na prometne znakove i svjetla: Pridržavajte se prometnih znakova, semafora i pješačkih prijelaza. Nikada ne prelazite cestu na crveno svjetlo.

• Budite vidljivi: Ako hodate ili vozite bicikl u sumrak ili noću, nosite svjetla ili reflektirajuće materijale kako biste bili što vidljiviji vozačima.

• Pješački prijelazi: Koristite pješačke prijelaze kad god je to moguće i provjerite je li cesta prazna prije nego što pređete.

Državno natjecanje

Uskoro se približava 15. Državno natjecanje iz pooznavanja prometnih propisa na Prometnoj Učilici. To je još jedna prilika da pokažete svoje znanje o prometnim pravilima i kulturi uz sudjelovanje iz udobnosti svog doma ili škole.

Detalji Natjecanja bit će objavljeni uskoro, stoga budite spremni i pratite obavijesti na našim stranicama. Državno natjecanje Prometne Učilice će biti izuzetno zabavno i poučno iskustvo koje ne želite propustiti.

Evo i nekoliko savjeta roditeljima:

• pokažite djetetu kako se prelazi cesta: stani, pogledaj lijevo i desno bez obzira na tijek prometa
  • djeca trebaju krenuti na vrijeme u školu,
  • s djetetom nikad ne pretrčavajte cestu, posebno ne izvan pješačkog prijelaza,
  • upozorite dijete na opasna mjesta, ima ih na pločniku (ulazi i izlazi iz garaža…),
  • postupno upozoravajte dijete na "sezonske" opasnosti: mrak zbog kraćeg dana, slabija vidljivost, kiša, klizav kolnik, klizavo suho lišće...,
  • djeca-pješaci su uočljiviji ako koriste reflektirajuće tvari (školske torbe, odjeća, obuća), obucite djecu u svjetlije boje,
  • prijevoz djece vozilima prilagoditi zakonskim uvjetima (sjedalice, pojas),
  • romobil s motornim ili električnim pogonom je osobno prijevozno sredstvo kojim ne smije upravljati osoba mlađa od 14 godina
  • djeca s navršenih 9 godina koja su u školama osposobljena za upravljanje biciklom i za to im je izdana potvrda, smiju samostalno upravljati biciklom na cesti, a druga djeca s navršenih devet godina samo u pratnji osobe koja je navršila 16 godina,
  • biciklom u prometu smije upravljati osoba koja je navršila 14 godina.

Sretan početak školske godine, budite sigurni u prometu i pripremite se za Natjecanje koje će obogatiti vašu školsku godinu!

Kada je promet u pitanju nigdje nismo sigurni. U 2012. godini na nogostupu i parkiralištu se dogodilo 100 prometnih nesreća s teško ozlijeđenim osobama. Na biciklističkoj stazi teško je ozlijeđeno 20 osoba.