O natjecanju

Osim što na Prometnoj Učilici osnovnoškolci mogu igrati se, učiti i ponavljati znanje o prometnim propisima, jedan od razloga njenog sve češćeg korištenja je i veliko državno natjecanje osnovnoškolaca u poznavanju prometnih propisa. Natjecanje se održava svake školske godine, od 2009., obično od početka listopada do kraja studenoga, Natjecati se, pokazati svoje znanje u poznavanju prometa i osvojiti vrijedne nagrade za sebe, svoj razred i školu mogu svi učenici osnovnih škola u Hrvatskoj.

Natjecanje se provodi u sklopu preventivnog područja djelovanja Nacionalnog programa "Promjena ponašanja sudionika u prometu", segment "Edukacija u području sigurnosti prometa", s ciljem poboljšanja ukupnog stanja sigurnosti cestovnog prometa i smanjenje broja stradavanja djece u prometu. Cilj natjecanja je podizanje razine prometne kulture već od najranije dobi, počevši kontinuiranim obrazovanjem djece zabavnim sadržajima primjerenim njihovom uzrastu.

Na natjecanju se vrednuje sveukupna aktivnost na Prometnoj Učilici te rezultati na ispitima koje zadaje Ministarstvo unutarnjih poslova za cijelu državu sukladno pravilima natjecanja

Najbolji učenici, najbolji razred i njegov voditelj te najbolje škole osvajaju i vrijedne nagrade.

U posljednje vrijeme na prometnicama je zabilježena pojava takozvanih električnih bicikala.
Pojam bicikla definiran je Zakonom o sigurnosti prometa na cestama kao vozilo koje ima najmanje dva kotača i koje se pokreće isključivo snagom vozača. Kako se električni bicikli mogu uz ljudsku pokretati i snagom elektromotora, riječ je o mopedima, koje Zakon o sigurnosti prometa na cestama definira kao motorno vozilo s dva ili tri kotača čiji radni obujam benzinskog motora nije veći od 50 cm3 ili čija trajna snaga u slučaju elektromotora ne prelazi četiri kilovata i koje na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 50 km na sat.

Stoga svi vozači koji upravljaju električnim biciklima koji se pokreću isključivo snagom elektromotora, moraju imati važeću vozačku dozvolu AM kategorije, a vozila kojima upravljaju moraju biti registrirana i osigurana.