O natjecanju

Osim što na Prometnoj Učilici osnovnoškolci mogu igrati se, učiti i ponavljati znanje o prometnim propisima, jedan od razloga njenog sve češćeg korištenja je i veliko državno natjecanje osnovnoškolaca u poznavanju prometnih propisa. Natjecanje se održava svake školske godine, od 2009., obično od početka listopada do kraja studenoga, Natjecati se, pokazati svoje znanje u poznavanju prometa i osvojiti vrijedne nagrade za sebe, svoj razred i školu mogu svi učenici osnovnih škola u Hrvatskoj.

Natjecanje se provodi u sklopu preventivnog područja djelovanja Nacionalnog programa „Promjena ponašanja sudionika u prometu“, segment „Edukacija u području sigurnosti prometa“, s ciljem poboljšanja ukupnog stanja sigurnosti cestovnog prometa i  smanjenje broja stradavanja djece u prometu. Cilj natjecanja  je podizanje razine  prometne kulture već od najranije dobi, počevši  kontinuiranim obrazovanjem djece zabavnim sadržajima primjerenim njihovom uzrastu.

Za natjecanje se ne mora nigdje posebno prijaviti, već je dovoljno koristiti Prometnu Učilicu. Na natjecanju se vrednuje sveukupna aktivnost na Prometnoj Učilici te rezultati na ispitima koje zadaje Ministarstvo unutarnjih poslova za cijelu državu.

Najbolji učenici, razred i njegov voditelj te najbolje škole osvajaju i vrijedne nagrade.

Prvi «moderni» cestovni semafor (crvena i zelena prometna svjetla za upravljanje prometom) postavljen je 1914. godine u Clevelandu, SAD.

Prvi prometni semafor za željeznički promet osmišljen je 1868. godine, u Engleskoj. Patentirao ga je željeznički stručnjak J.P. Knight.

RBA